Co nosit s sebou na výlet

 Věnujte vždy pozornost výběru vhodného oblečení a obuvy. Nikdy nemějte žádné zavazadlo, které se drží v rukách. Vždy přiměřený batůžek na zádech. Rozhodně se vyplatí mít s sebou stejné věci jako na schůzku.

Oblečení: Pohybujeme se většinou v přírodě a proto by naše oblečení mělo být nekřiklavých barev, aby jsme v lese “nesvítili” na kilometry daleko. Celkem lehce dojde ušpinění a roztržení, takže zánovní kalhoty nechejte doma. Oblečte si co je vám pohodlné i při dlouhé chůzi. Lepší je mít na sobě víc tenčích vrstev, než jednu tlustou. Člověk tak lépe kontroluje svoji teplotu. Spodní prádlo by nemělo nikde škrtit nebo dřít. Na těle by mělo být něco pohodlného. Výborná jsou moirová trička, ale postačí i bavlněná, které ovšem dlouho schnou a neodvádí pot, tak jako moira. Pak si oblékáme nějakou tenčí vrstvu pro zahřátí, flanelovou košili, mikinu, tenkou fleesku, následující vrstva by měla být teplá, (drtič mrazu) svetr, nebo tlustá fleeska. Na vrch si bereme bundu, která nás ochrání před větrem a vlhkem, může být i velmi lehká. Měla by mít kapucu a nemělo by jí foukat do rukávů. Dobrá bunda může nahradit i pláštěnku. Podle počasí můžeme doma zanechat teplou vrstvu pod bundou, nebo i tu pod ní. První a poslední vrstvu bychom s sebou měli mít v podstatě na každém výletě. V zimě nepodceňujte čepici a rukavice. Kapuca vám hlavu nikdy dostatečně nezahřeje a s rukama v kapsách se opravdu špatně chodí.

Dobré boty: Nejlépe kožené kotníkové boty s podrážku do terénu, tyto boty je nutno ošetřit vhodným přípravkem proti vodě, tzv. impregnací, na různé typy boty jsou různé. Na kožené se mi osvědčil Gore-Tex Leather Conditioner, nepatří ovšem mezi ty nejlevnější. V létě je možné za stálého počasí použít i tenisky s pevnější podrážkou. Nepodceňujte ponožku, kterou do boty dáváte. Měla by dobře sedět na noze a neshrnovat se i díra, nebo štupování může způsobit pěkný puchýř. Do pohorek si klidně vezměte ponožky i dvě.

Svačinu: není-li uvedeno jinak, je tím myšleno jídla na celý den výletu. Nemělo by se rychle kazit, pozor obzvláště v létě. Nejlepší je dostatečný počet namazaných housek, nebo chlebů, tatranka, jablko či jiné nemačkavé a lehce loupatelné ovoce. Pokud si s sebou berete něco mačkavého, vejce, rajské jablíčka, banán apod. převážejte to v pevné schránce.

Pláštěnka: Pláštěnkou je myšlena ochrana proti dešti, ve které jste schopni pokračovat v cestě. Pláštěnka by se měla dát dobře zapnout. Jinak je celkem k ničemu, neboť při chůzi se rozhalí. Měla by se jí dát dobře stáhnout kapuca, aby se přes ní dalo koukat a nepadala do očí. Pro chůzi s batohem jsou vhodná různá ponča. Pokud ho ovšem, chcete nosit i s velkým batohem dejte pozor, aby bylo dostatečně velké. Švy pláštěnky i ponča by měli být buď tavené, nebo lepené. Jsou-li pouze šité, je pravděpodobné, že budou protékat.

Drahé řešení je koupě dobré bundy s nějakou membránou, která nepromoká a zároveň dýchá. Zkušenosti mám s gore-texem a v zásadě dobré. I když trvanlivost membrány je omezená. Pro bundu o švech platí totéž co pro ponča. Nicméně velký déšt pokoří téméř každou takovou bundu a zejména na puťáky je třeba mít k dispozici pláštěnku stejně.

KPZ: nebo-li Krabička poslední záchrany. Měla by být uložena v malé a pevné schránce asi 6 x 6 x 10 cm, nejlépe vodotěsné. Její složení je: svíčka ( tlustší špalíček asi 5 cm dlouhý.), krabička sirek zajištěných proti vlkosti, kus provázku asi 2 m. ( nejlepší je umělé lýko, je pevné a zabere málo místa), jehlu (dobré je mít jednu velkou a jednu malou), niť (na jednu špulku natočit trochu černé i bílé nitě), 2-3 knoflíky (košilový i velký na kalhoty), v drobných tak 50 kč, 5 x gumička, 3x zavírací špendlík, 2-4 tablety acylpyrinu nebo paralenu, 2 x náplast, špalíček obyčejné tužky, kus papíru, svoji adresu a telefon domů včetně předvolby. Osvědčilo se mi v ní také nosit malou pevnou izolepu (kobercovku).