Co nosit v KPZ

KPZ znamená Krabička Poslední Záchrany. Je dobré ji s sebou nositi na každou akci. KPZ by měla být malá, nerozbitná a odolná proti vodě. Je možné ji mít v pevné plastové krabičce, pevném igelitovém pytlíku, nebo malém loďáku.  Níže naleznete doporučený seznam toho, co by KPZ měla obsahovat a k čemu je co užitečné. Jistě by tam toho mohlo být mnohem více, kdo se s tím ale má tahat. Malá je lepší než velké, protože tu u sebe budete mít spíše, než velkou, kterou nebudete pro její váhu tahat s sebou. 

 Takto může vypadat obal na KPZ. 

obal3obal2 obal1


Sirky

Vždy plné balení, se kterým dál budeme pracovat. Můžeme koupit sirky rovnou ve vodotěsné krabičce se škrtátkem, nebo zakápneme klasickým voskem ze svíčky hlavičky sirek a zabalíme do neděravého pytlíku. Zároveň rozstřihneme papírovou krabičku od sirek a necháme si pouze škrtací části, které přidáme do pytlíku se sirkami.

sirky

Náplasti

Přiměřené množství náplastí je základní součástí KPZky. Můžete s ním ošetřit drobné zranění či půchýř, ale dá se využít i jako kus lepenky. 

naplasti

Provázek

Je dobré s sebou v KPZ nosit 2 druhy provázků. Tenčí provázek, například umělé lýko využijeme jako spotřební provázek, který nám nebude líto někde nechat, či někomu věnovat. Tento probázek by měl být  v délce několika metrů. 

provzek spotebni

Druhý provázek by měl být kvalitnější, například tenčí uzlovačka o délce 1,5-2 m, která je pevná a po zavázání uzle jde znovu použít.

provzek podn 5

Jehla a nit

Stačí menší klubko se zapíchnutými jehlami. Dobré je mít  pevnou režnou nit a jednu normální. K tomu i dvě různě velké jehly. Kromě oprav výstroje je dobrá jehla neocenitelná i při ošetření třísek a pod. 

Spínací špendlíky

Doporučujeme alespoň tři kusy, kterými v případě nouze rychle spravíte rozbitý zip, utržený knoflík a kde co dalšího. 

it spnac spendlik

 

Pevná lepící páska gafa

Pevná lepící páska (gafa, povwer tape, duck tape, či jak se všechny ty pásky jmenují) je prostě na všechno – stačí metr, dva – netahat celou. Stačí si kus odtočit na malou špulku, nebo kus kartonu. Dobrým typem je, že při využití není potřeba vždy použít celou šířku, dá se dobře trhat podél. 

tape


Žiletka
Malý kus řezáku, či žiletky se hodí k ledasčemu. Provizorně nahradí nůž, pokůže při drobném chirurgickém zákroku (např. tříska, či trn). Vhodné je ostrou čepel uložit do nějakéhou pouzdra např. z tvrdého papíru.

skalpel

Drát

Stačí kousek pevnějšího drátu.  Využijem jej např. na provizorní spravení bot, nebo batohu. 

drat

Hroznový cukr

Při vyčerpání na dlouhém pochodu, ztrátě cesty apodobných situacích jistě oceníte, když si do KPZ uložíte část balíčku hroznovéhu cukru. 

hroznovycukr

Alufólie

Alufólie provizorně ochrání před větrem a mokrem, částečně zachová i tělesnou teplotu. Je neocenitelná při jakémkoliv úraze, kdy nastane šok, ale i při nouzovém bivaku. A skoro nic neváží.  

alufolie

Svíčka

Kousek svíčky pro nouzové posvícení, či proti trudomyslnosti při temném večeru je vhodná součást KPZ. Nezapomeňte si ji dobře zabalit, protože jinak její po horkém dni plná KPZka. Ps. Lyžaři jistě ocení i možnost využít ji jako nouzový sjezdový vosk. 

svicka

Latexové rukavice

Latexové rukavice využijete zejména pro vlastní ochranu, při poskytování první pomoci. V nouzi však poslouží i jako improvizované šktidlo, nebo jako vak na vodu. 

lekarske rukavice

 

Další možnosti 

Kromě výše uvedených věcí, které by měli být téměř povinnou součástí KPZky, je zde několik věciček, které má cenu mít s sebou, ale nepozažujeme ji za povinnou součást KPZ. 

Křesadlo 

Křesadlo k rozdělání ohně se oproti sirkám jen tak nevyškrtá a funguje i mokré. Jen je třeba s ním umět zacházet a to není jen tak. 

skrtadlo

Háčky a vlasce

V případě nouze je ryby nejpravděpodobnější zvíže které ulovíte. Jak často se však dostanete do takové situace? Když včak má člověk po ztroskotání na pustém ostrově nůž a rybářské potřeby, tak je boháč. 

vlasec hacky

Píšťalka

Nouzová píšťalka se hodí v mlze, lese i na kdejakou hru. Je dobré ji nosit s sebou, ale skoro lepší je, když ji máte přímo v bundě, či na batohu. 

pistalka 11