Co nosit s sebou na výpravu

Batoh: Dobrý batoh je velmi důležitý. Čím těžší náklad a čím delší dobu budeme nosit, tím důležitější je. Nejlepší jsou a dnes se téměř jiné nevyrábějí, batohy typu kletr. Je to vysoký úzký batoh, původně určený pro horolezce.

Dobrý batoh, by měl být přiměřený vaši postavě, měl by mít funkční bederní pás a měl by bez problémů pojmout věci na víkendovou akci. Podle mého mínění to je objem cca 40-60 litrů. I plný byste si ho měli být schopni bez problémů nasadit na záda.

Karimatka: Karimatka je podložka na spaní. Doporučuji koupit jakoukoliv pěnovou. V zásadě platí, že čím dražší tím lepší a trvanlivější, ale pro naše účely stačí i ta nejlevnější. Nevhodná je tzv. alumatka, je sice lehoučká, ale nedostatečně izoluje a klouže.

Nyní spousta z lidí jezdí z nafukovacími karimatkami. Jsou sice o něco skladnější a při správném nafouknutí i lépe izolují, ale obzláště pro Vás menší nejsou vhodné. Málokdo je pořádně dofoukne a pak špatně izolují.

Spacák: Dobrý spacák má vyvážený poměr mezi svojí váhou a výhřevností. Tvrdí se, že peří má tento poměr lepší než duté vlákno. Má ovšem menší trvanlivost a je náchylnější na vlhko. Přesto bych si osobně vlákno nekoupil. Dobrý spacák odpovídá vaší postavě a není vám velký, jinak si ho nevyhřejete. Má dobře odizolovaný zip a dostatečně zakrývá celou hlavu.

Věci na spaní: Čím horší spacák, tím více si jich vezměte. Pozor ale na váhu. Mělo by to být hlavně nějaké oblečení přímo na tělo, aby si odpočinulo od zpoceného a vlhkého oblečení, co na sobě nosíme celý den. Na ně si pak vezmeme svetr apod. , co nosíme přes den. Je vhodné, když se v případě nouze (promoknutí, pád do vody apod.) dají použít jako náhradní oblečení.

Jídlo: Jídlo bývá zpravidla to nejtěžší co s sebou v batohu neseme. Proto jeho výběru věnujte velkou pozornost. Chleba se nikdy nepřejíte, když na něj nemáte chuť, to akorát nemáte dostatečný hlad. Obecně se dá říci, že to co je dobré pro jazyk je těžké pro záda a rychle se kazí. Na víkend si s sebou ovšem můžete dovolit vzít i tato těžší jídla, které byste s sebou na delší cestu s batohem nebrali. Dobře si vždy spočítejte na jak dlouho budete jídlo potřebovat, abyste ho s sebou zbytečně netahali.

Vhodný je chléb s tvrdým sýrem, mazací sýry v pevné krabičce, trvanlivé uzeniny, okurka nebo paprika, mrkev, cibule, müsli, sušené ovoce, sušenky. Pokud je možnost vaření, je velký výběr dehydrovaných jídel k rychlé přípravě.

Pití: Podle mého mínění stačí 1,5 litrová pet láhev. Pokud používáte nějakou jinou láhev, nechť dokonale těsní a je plísní vzdorná. Takový třídenní čaj dovede dělat divy. Na vícedenní akce je lepší s sebou brát obyčejnou vodu nebo minerálku, aby se z ní v případě potřeby dalo vařit. Příliš sladké a bublinkaté nápoje nejsou nejlepší, neboť sice osvěží, ale pocit žízně nezaženou. Zteplalé se pak nedají pít. Pokud si v zimě s sebou chcete vzít termosku, tak pouze nerezovou nerozbitnou. Jsou docela spolehlivé, ale také těžké.

Hygi-potřeby: Berte s sebou jen ty nejzákladnější, kartáček, pastu, mýdlo. Ideální je domluvit se s kamarádem a jeden bere mýdlo a druhý pastu. Ručník stačí malý, jen tak na základní utření. Dlouhovlasá děvčat i chlapci nechť neopomenou hřeben, pokud ho budou používat ušetří si spousta práce s vlasy.

Nůž: Nejlepší je kapesní zavírák typu nožů švýcarské armády. Mějte ho nabroušený, neboť tupím se pořežete jednodušeji než ostrým. Nikdy nepoužívejte nůž za chůze, proti sobě a tak, aby byl ohrožován nikdo jiný. Nůž je užitečná věc, ale i nebezpečná zbraň a tak se s ním musí i zacházet.

Miska a lžíce: Nejlepší misky jsou nerezové, v nouzi se v nich dá i vařit. Na potřeby vaření jsou nejlepší nerezové ešusy. Na lžíci celkem žádná věda není.

Co s sebou nebrat: Drahé předměty, walkmany, gameboy, šperky, keramické či porcelánové nádobí, zbytečnosti všeho druhu. S čím menším množstvím věcí si vystačím tím lépe.